Andrzej Bertrandt – malarz


Andrzej Bertrandt – Zdjęcie ArtystyJestem artystą, twórcą. SZTUKA jest jedna. Interesuje mnie wyłącznie to, czy ma indywidualny styl i siłę wyrazu, czy jest uniwersalna, szczera, osobista, rzetelna, po prostu piękna, dla człowieka i ponadczasowa. Ważne jest dla mnie to, aby język, którym przemawiam, był zrozumiały, aby inspirował i dawał możliwość odpowiedzi. Tworzę spontanicznie, intuicyjnie. W procesie twórczym interesują mnie możliwości podłoża i narzędzia, rzetelność warsztatowa, intelektualna, duchowa.
W kontaktach z odbiorcą – odczytanie przesłania, odczucie wartości estetycznych i emocjonalnych.
Autorska Galeria Internetowa daje możliwość prezentacji twórczości i skomunikowania się z pojedynczym odbiorcą, kameralnie, twórca – dzieło – odbiorca.
To również możliwość autorskiej ekspozycji dla nieskończenie wielu osób zainteresowanych, bez pośredników. To możliwość kontaktu wprost – artysty z widzem, nabywcy z twórcą w zakupie dzieła.

Galeria jest odpowiedzią na potrzebę odbiorców mojej twórczości. Doświadczenie pokazało, że obraz czy rysunek, często podoba się wielu widzom, którzy wyrażają chęć nabycia. Jak nie mogą pracy kupić, bo ktoś to uczynił wcześniej, czują się zawiedzeni. Powielanie dzieła w limitowanych oraz sygnowanych nakładach było stosowane przez takich artystów jak m. in. Rembrandt, Goya, Dali, Picasso, Nowosielski i inni. Mnie skłoniły do tego dwa powody: pierwszy – to właśnie zapotrzebowanie odbiorców, drugi – to nowe, unikatowe możliwości technologiczne. Będąc autorem i właścicielem praw autorskich do dzieła mogę oferować replikę, której powstawanie kontroluję. Osobiste czuwanie nad wiernością, sygnowanie, a nawet (jeżeli zajdzie taka potrzeba) podpisanie certyfikatu, daje nabywcy gwarancję otrzymania odbitki zgodnej z oryginałem. Replika autorska jest więc również dziełem sztuki, które niebawem będzie można kupić w galeryjnym sklepie.

PRZEBIEG PRACY ARTYSTYCZNEJ

1963 Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Architektury Wnętrz. Tytuł pracy „Poezja w przestrzeni” – promotorzy profesorowie Mieczysław Porębski i Lech Tomaszewski.
 
Od 1965 uprawia grafikę użytkową. Realizuje m.in. projekty 58 opakowań dla Przemysłu Lekkiego. Projektuje logo i sygnet oraz całą kampanię reklamową dla Zakładów Przemysłu Odzieżowego CORA.
Projekty paru dziesięciu znaków firmowych dla różnych firm , wszystkie wdrożone. Pięć wydrukowano w Światowej Encyklopedii Znaków w Mediolanie. Edytor Franco Maria Ricci.
Druki – Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych i Wydawnictwa Handlu Zagranicznego. Opracowania graficzne 29 książek i okładek płytowych dla wydawnictw – Państwowy Instytut Wydawniczy, Czytelnik, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza S.A., Polskie Nagrania, Wydawnictwo Lekarskie, Oficyna Krakowska. Projekty 22 kalendarzy i współpraca z Centralami Handlu Zagranicznego – Tekstilimpex, Coopexim, Skórimpex.
 
Od 1969 Projekty 15 plakatów filmowych, dla Teatru Ateneum , Uniceff, Opery Narodowej. Plakaty w zbiorach muzealnych m.in. Muzeum Plakatu w Wilanowie, Autry Museum of Western Heritage: Los Angeles, University of Washington, Library of Congress, Biblioteque Forney, Muzea Sportu w Lozannie i Barcelonie, a także w kolekcjach prywatnych na całym świecie.
 
1971 Pobyt studyjny w Paryżu. Współpraca z agencjami Havas Conseil i Publisist – projekty dla kampanii reklamowej Saison Thermal Vichy.
 
1972 Projekt i wykonanie dekoracji pawilonu CHZ Elektrim na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
 
1973 Stypendium Ministerstwa Kultury Austrii oraz paromiesięczny pobyt w Wiedniu. Praktyki w Verbeagentur CCK Wien oraz Take Packaging Avery.
Z nominacji Ministra Kultury rzeczoznawca Komisji Artystycznych ART oraz Wydawnictw Handlu Zagranicznego. Wówczas też obejmuje stanowisko dyrektora artystycznego w Wydawnictwie RSW Prasa.
 
1974 Projektuje malarstwo ścienne dla Ośrodka Sportowego w Toruniu. Współpraca z architektami Wojciechem Zabłockim i Jerzym Hryniewieckim. Na zamówienie Ministerstwa Żeglugi i Handlu projektuje i realizuje wystawę p.t. Polska na morzu (ekspozycja w 10 krajach, m.in. w USA, Niemczech, Francji, Włoszech, Anglii).
 
1975 Projektuje z zespołem zagospodarowanie przestrzenne dla Elektrowni Połaniec.
 
1975 Projektuje i realizuje wystrój dekoracyjny witryn w 7 biurach Polskich Linii Lotniczych LOT (w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie). Projektuje piktogramy symbolizujące wszystkie miasta, do których przewoźnik wówczas docierał.
 
1977 Projektuje i realizuje ściany reklamowe – dla Zjednoczenia Przemysłu Elektrycznego POLAM przy dworcu Centralnym i INFORMACJI USŁUGOWEJ przy Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pierwsza 490 m2., druga 788 m2. Projektuje też ścianę reklamową dla Teatru Narodowego.
 
1979 Na zaproszenie prof. Jana Zachwatowicza odtwarza w technice tempera tłusta 200 m2 malarstwa ściennego w Sali Konstytucji na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wykonuje 36 kopii zerowych materiałów archiwalnych z Drezna.
 
1987 Na zaproszenie Ministra Kultury bierze udział w zamkniętym konkursie na projekt plafonu w Filharmonii Narodowej.
 
1989 konserwuje elewacje 5 kamienic na warszawskiej Starówce wraz z opracowaniem dokumentacyjnym.
 
1992 Projektuje kampanię reklamową dla UNICEF. Współpracuje z architektami wnętrz – uprawia malarstwo ścienne w rezydencjach i dla firm m.in. Kulczyk Holding S.A.
 
1993 Otrzymuje Honorową Odznakę ze Złotym Wawrzynem ZAIKS,w gronie 30 odznaczonych (m.in Abakanowicz, Lem, Miłosz, Osiecka, Wajda, Konwicki, Młynarski)
 
1994 Projekty, wykonanie i udział w Jubileusz Firmy Farmaceutycznej Smith Kline Beetcham oraz 40 lecie produktu Panadol w Filharmonii Narodowej.
Równolegle uprawia i wystawia malarstwo sztalugowe oraz rysunek. Wystawy indywidualne: Filharmonia Narodowa, Stara Kordegarda – Lazienki Królewskie w Warszawie oraz na zaproszenie MSZ i MKiS – Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Z Okazji XIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina – wystawa malarstwa – Galeria Bogoria w Warszawie. Uczestniczy w wystawach zbiorowych – w Nowym Jorku, Duisburgu, Dortmundzie.
 
1998 Medal z okazji 80 lecia Stowarzyszenia ZAIKS.
 
1999 Na zaproszenie, udział w aukcji charytatywnej na rzecz budowy pomnika Janusza Korczaka, prowadzonej przez Wiesława Ochmana.
 
2001 Na zaproszenia, udział w aukcji charytatywnej w Krakowie prowadzonej przez Annę Dymną.
 
2001 Wystawa retrospektywna w 7 salach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
 
2003 Na zamówienie Banku PKO S.A. projekty, wykonanie 5 polichromii dekoracyjnych na ścianach i kompozycji przestrzennej oraz 18 obrazów olejnych. Również napisanie książki pt. Kosmos przetłumaczonej na język angielski.
 
2005 Współpraca z Firmą Dawidczyk – logo, kampania reklamowa, oprawa Jubileuszu.
 
2012 Kończy pisanie ilustrowanej autobiografii oraz artykułu do kwartalnika Człowiek i Dokumenty wydawanego przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych pt. Fałszerstwa.
Udzielił też wiele wywiadów do Radia, Telewizji i Prasy oraz na multimedialnych wieczorach autorskich, prezentował m.in. filmy z podkładem muzycznym, ukazujące obrazy i rysunki. Zespół Galerii rozważa możliwość, opublikowania niektórych fragmentów.
 
2012 Udział w Wystawie Reklama PRL repliką projektu pt. Polam 2012.
 
2013 Udziela licencji na plakat dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi. Udziela licencji na druk rysunku bezpłatnie, dla książki pt. Kocie sprawy w sztuce. Wyraża zgodę na druk dwóch reprodukcji praz w kalendarzu Agencji Reklamowej.
 
2015 Udziela wywiadu dla RADIA. Nagranie godzina i pięć minut. Jest też forma pisana oraz linki do stron o autorze – opublikowana na Galerii. Pracuje nad okładką swojej książki. Zakończenie korekty. Udziela licencji na plakat dla kancelarii Prezydenta RP – prezent dla Cesarza Japonii, także Muzeum Sztuki Nowoczesne w Warszawie na wydrukowanie w książce angielskiej plakatu. PWPW drukuje trzy reprodukcje prac autora w kwartalniku pt. Człowiek i Dokumenty – styczeń, marzec. Wyraża zgodę na druk logotypu w pracy magisterskiej pt. polskie znaki graficzne w Gdańsku oraz miesięczniku w Kielcach.
 
2016 Projektowanie i decyzja o formie ostatecznej wersji okładki do książki pt. Anatomia Projektu. Rozpoczęcie zleconych prac związanych z pisaniem przedmowy oraz drugiego tekstu kończącego edycję. Początek działań związanych z wstępnym wydaniem książki oraz, teki z pracami w formacie A5.



Wykaz dzieł sztuki – Andrzej Bertrandt Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział MNW
Pobierz plik PDF

WYKAZ_licencja_Andrzej_Bertrandt-1

WYKAZ_licencja_Andrzej_Bertrandt-2

WYKAZ_licencja_Andrzej_Bertrandt-3

WYKAZ_licencja_Andrzej_Bertrandt-4

WYKAZ_licencja_Andrzej_Bertrandt-5